Samuel Kováčik je teoretický fyzik, dizertáciu získal na FMFI UK, odkiaľ sa pobral na Dublinský Inštitút Pokročilých Štúdií, kde získal výskumný grant od Írskej výskumnej nadácie.
Vo výskume sa zaoberá modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Okrem toho píše články aj o témach ako sú oblaky, rôzne zvieratá či stromy.
Samuel dodnes píše veľkú časť textov Vedátora, robí väčšinu obrázkov, nahráva a edituje Vedátorský podcast, chystá Vedastorky, spravuje túto stránku, Instagram, Facebook a Youtube kanál Vedátora. Vo voľnom čase trochu športuje (beh, gym, lozenie), číta, varí a hráva hry.
Čo by sa malo spraviť pre to, aby sa zvýšila dôvera vo vedu a vedecké poznatky v očiach slovenskej spoločnosti?
Trpezlivo musíme komunikovať a diskutovať. Vedci sa rozhodujú na základe faktov, no ľudia fakty neradi počúvajú, ak sa priečia ich názorom. Ľudia – prevažne – nemajú problém vedcom veriť, že dokážu postaviť raketu či mikroskop, lebo bežne človek nemá silný názor na rakety či mikroskopy. Keď sa však bavíme napríklad o vakcínach, začína byť diskusia náročnejšia. Fakty sú rovnako kvalitné, len zrazu máme tému, ktorá je spolitizovaná. No aj o takých sa musíme naučiť diskutovať ako ľudia.
Ak by ste mali vybrať jednu aktivitu, ktorú si môže každý osvojiť a pravidelne začať vykonávať, aby zmiernil dopady klimatickej krízy, ktorá by to bola?
Neplytvať – tovarom, teplom, energiou, jedlom.
Ktorý technologický objav alebo inovácia môže v súčasnosti pomôcť k záchrane životného prostredia?
Nestačí jedna vec, zdroje skleníkových plynov sú rôznorodé. Aktuálne potrebujeme napríklad spôsob, ako vyrábať energiu bez emisií tak, aby to bolo lacné a aplikovateľné aj v častiach Afriky či Ázie. Podobne však treba nízkoemisne vyrábať oceľ, betón či hnojiť.