29.09.2023, piatok 9:00 - 14:45
J. M. Hurbana 28, 010 01 Žilina
Vstup voľný
Program:
9:00 - Premietanie filmu Vlčie hory (48 min.)
10:00 - Premietanie filmu Vlčie hory (48 min.)
11:00 - Premietanie filmu Vlčie hory (48 min.)
13:00 - 1. Prednáška- Analýza ľudskej DNA: okno do našej minulosti (45 min.)
Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Na prednáške si ukážeme, ako pomocou porovnávania DNA rôznych organizmov vieme zistiť niečo o ich minulosti, napríklad ktoré skupiny živočíchov sú blízko príbuzné, že Neandertálci stále žijú v nás alebo z nedávnejšej minulosti, že kostra nájdená pod parkoviskom v meste Leicester skutočne patrila kráľovi Richardovi III.
Bronislava Brejová je docentkou na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Je garantkou študijného programu bioinformatika, čo je disciplína zameraná na štúdium biologických dát pomocou informatických a matematických techník. Tejto oblasti sa venuje aj vo výskume. V spolupráci s biológmi na Slovensku aj v zahraničí skúma genómy rôznych organizmov od vírusov po primáty a vyvíja softvér potrebný pre modernú biológiu.
Publikum pre koho je prednáška určená: Študenti stredných škôl, dospelá neodborná verejnosť
14:00 - 2. Prednáška- Červena kniha jazykov – prečo a ako zanikajú jazyky? (45 min.)
Žilinská univerzita v Žiline, Ústav celoživotného vzdelávania
Koľko jazykov existuje vo svete? A koľko z nich sú v ohrození? V našej prednáške sa pozrieme na súčasné trendy vo svete jazykov a hlavne na jazyky, ktorými hovoria len stovky alebo desiatky ľudí. Preberieme si kritéria, podľa ktorých určujeme, čo je zanikajúci jazyk, a takisto rôzne stupne ich zaniknutia. Pomocou Atlasu ohrozených jazykov UNESCO predstavíme zanikajúce jazyky z rôznych častí sveta.
Olga Khrastinova. Lektorka anglického a ruského jazyka na UNIZA. V dizertačnej práci sa zaoberá problematikou vzniku nových slov v slovanských jazykoch. Medzi oblasti vedeckého záujmu patria interlingválna interferencia, neológia, sociolingvistika. Autorka sa vo vedeckých článkoch venuje predovšetkým slovotvorbe a interferencii. Je rodená hovoriaca čuvaštiny, ktorá je jedným z ohrozených jazykov Ruska.
Publikum pre koho je prednáška určená: Žiaci základných škôl, študenti stredných škôl, dospelá neodborná verejnosť
Maximálna kapacita prednášok je 60 miest.