3. Po stopách tatranského zaľadnenia
- Téma: Klimatológia
- Miesto konania: Europa SC
- Prednášajúci:Miroslav Žiak
- Dátum a čas začiatku: 29. 09. 2023 11:30
- Dátum a čas konca: 29. 09. 2023 12:15
Informácie
Ľadovcová činnosť zachovala vo Vysokých Tatrách stopy z posledných troch glaciálov. Predposledné obdobie Riss podľa všetkého najviac ovplyvnilo súčasný vzhľad. Posledné zaľadnenie, označované ako Würm, zase zanechalo stopy v podobe rôznych morénových akumulačných foriem. Spolu trvalo striedanie glaciálov a interglaciálov okolo 2 miliónov rokov. Vo Vysokých Tatrách ľadovce formovali štíty a doliny do súčasnej unikátnej podoby. Počas kvartéru sa Tatry najviac formovali do súčasnej podoby. Kvartér predstavuje len zlomok času z celej geologickej histórie, ale zanechal nám na horách tie krásy, za ktorými sa vždy radi vraciame. Rozdelíme si obdobia do európskej klasifikácie, tatranských ekvivalentov a ich archeologické zaradenie z hľadiska naších pravekých ľudí.
Trochu sa povenujeme aj podmienkam, pri ktorých prežívame súčasné klimatické zmeny. Geologická a geomorfologická stavba Tatier nám priblíži, kedy a akým spôsobom boli Tatry vyzdvihnuté, ako rýchlo rastú a kedy boli vytvorené najstaršie formy. Priblížime si, ako sa skúma súčasný reliéf a aké metódy sú aktuálne využívané vo vedeckej sfére (využitie kozmogénnych nuklidov v glaciológii), pri plesách – analýza Loss on ignition, peľová, litologická a analýza Rozsievok (diatom). Popíšeme si zaľadnenie Vysokých Tatier v pleistocéne a oscilácie vo würme s hrúbkou, ktorú dosahovali ľadovce.
V Tatrách a ich okolí sa nachádzajú vzácne náleziská, podľa ktorých vieme zdokumentovať kultúrnospoločenské aktivity počas glaciálov. Najvzácnejším je asi nález skamenenej výplne lebky neandertálca v travertínovej kope Hrádok (Gánovce pri Poprade). Ten je starý asi 120 000 rokov a je teda najstarším paleoantropologickým nálezom na Slovensku. Nemenej zaujímavým je nedávny nález v Jaskyni Hučivá diera v Belianskych Tatrách a nález pravekého človeka (15 000 rokov). Títo ľudia boli známi ako lovci sobov, mamutov, tuleňov, jeleňov a iných veľkých cicavcov na vrchole posledného zaľadnania.
Rozdelíme si ľadovce na základné zóny akumulácie a ablácie, pričom si povieme, čo predstavuje Equilibrum line – snežná čiara. Povieme si ako prebieha trieštenie ľadovca a ako obrúsovanie. Špecálne sa povenujeme plesám a ich rozdeleniu – trógové prehlbené pleso, karové prehlbené pleso, uzatvorené depresie, morénové jazero … Nevynecháme ani známe glaciálne formy, ktoré sú roztrusené po svete – eskery, kamy, drumliny.
https://www.avalanche.sk/guide/exkurzia-po-stopach-tatranskeho-zaladnenia-ladovcove-stvrtky/